SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 9344272
*
nr 934 4272
Bägare
Silver, Svante Hultgren, 1827, Eskilstuna, höjd: 21
Kondition: buklor
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:05:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 15:33:50
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare eskilstuna silver svante hultgren ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:36
-
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 4.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5v. 255 gr ca
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:04
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:39
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58
*
Bägare
Kondition: buklor
Läs mer om e-auktion
nr 934 4272
Bägare
Silver, Svante Hultgren, 1827, Eskilstuna, höjd: 21
Kondition: buklor
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 15:33:50 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare eskilstuna silver svante hultgren ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:36 -
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 4.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5v. 255 gr ca
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:04 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:39 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58